‘Meta’nın Raporuna Göre 2024’te Yapay Zeka Destekli Etki Kampanyaları Ortaya Çıktı

featured

Meta’nın Yayımladığı Rapor Detaylarıyla Ortaya Çıktı

Meta’nın 2024’ün ilk çeyreğine dair tehdit raporuna göre, Bangladeş, Çin, Hırvatistan, İran ve Rusya gibi ülkelerde **gizli etki kampanyaları** tespit edildi. Raporda, bu kampanyaların **hedef kitle oluşturma çalışmalarının başlarında** fark edilip kaldırıldığı vurgulandı.

İsrail Merkezli Yapay Zeka Destekli Ağın Faaliyetleri

Raporda, İsrail merkezli bir **”koordineli özgün olmayan davranış”** ağının medya kuruluşlarının ve tanınmış kişilerin sayfaları altında muhtemelen yapay zeka tarafından oluşturulmuş yorumlar yayınladığı belirtildi. Bu yorumların genellikle **”propaganda”** olarak nitelendirildiği ve eleştirel yanıtlar aldığı ifade edildi.

Facebook Hesapları ve Sayfaların Kaldırılması

Rapora göre, İsrail’den 510 Facebook hesabı, 11 sayfa ve bir grup ile Instagram’daki 32 hesap, şirket politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kaldırıldı. Bu ağın özellikle **ABD ve Kanada’daki kitleleri** hedeflediği belirtildi.

Ağın Hedefleri ve Faaliyetleri

Raporda, söz konusu ağın uluslararası ve yerel medya kuruluşlarının, ABD’li kongre üyeleri ve tanınmış kişilerin Facebook sayfalarına yorum yaptığına değinildi. Hesapların genellikle **Gazze’deki durum, rehinelerin serbest bırakılması çağrıları, İsrail’in askeri eylemlerine övgü ve “kampüs antisemitizmi”** gibi konularda paylaşımlar yaptığı aktarıldı.

Meta’nın Tespitleri ve Bağlantılar

Raporda, ağın arkasındaki kişilerin **kimliklerini ve koordinatlarını gizlemeye çalıştığı** ve Meta’nın Tel Aviv merkezli **”siyasi pazarlama ve ticari istihbarat”** firması olan STOIC ile bağlantılar bulduğu belirtildi.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!