Proparco’dan AKLease’e 35 milyon dolarlık enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kredisi

featured

AKLease ile Proparco arasında 35 milyon dolarlık yeni bir kredi anlaşması imzalandı. Proparconun 2021 yılında Türkiye finans sektönde verdiği tek kredi olan bu anlaşma ile AKLease, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki yatırımları finanse edecek. 

 

Türkiyede leasing sektörünün öncü markalarından biri olan AKLease, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD)nın özel sektöre bağlı bir iştiraki olan Proparco ile 35 milyon dolarlık yeni bir kredi anlaşması imzaladı. Proparconun 2021 yılında Türkiye finans sektöründe verdiği tek kredi olan bu anlaşma ile AKLease, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki yatırımları finanse edecek. Türkiye ekonomisinin kalkınmasında da önemli rol oynayacak anlaşmanın, bu finansmandan yararlanacak şirketlerde dolaylı olarak 11 binden fazla istihdam sağlaması bekleniyor.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan AKLease Genel Müdürü Çetin Düz kredi anlaşması ile ilgili şunları söyledi: AKLease olarak ülkemiz ve şirketimiz adına böyle önemli bir anlaşmaya imza atmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Bugün özellikle sürdürülebilirlik alanında imzamızı taşıyan başarılarımızla, leasing sektöründe sürdürülebilirliğin ne denli önemli olduğunu rakamsal olarak da kanıtladık. 2021 yılında sektörde büyük bir atılım yaparak Türkiyede leasing sektörünün ilk ve tek sürdürülebilirlik temalı ürünü olan ECOLeasei sektör ve müşterilerimizle tanıştırdık. Onun devamında Proparconun ülkemiz ekonomisi ve şirketimize duyduğu güvenin simgesi olarak bizlere vermiş olduğu kredi ile de bu alandaki çalışmalarımızı bir adım daha öteye taşıyacağız. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki yatırımları daha çok destekleyerek gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakma hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

 

Proparco Türkiye, Kafkaslar, Orta Asya, Balkanlar ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Stéphane Froissardey ise: “Proparco olarak uzun yıllardır ortağımız olan AKLease ile bir kez daha iş birliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşma ile AKLeasein sürdürülebilirlik stratejisini desteklemeyi hedefliyoruz.  Türkiye’deki iklim değişikliği ve sonuçlarının ele alınmasında finans sektörünün katılımı kilit rol oynuyor. AKLease de göstermiş olduğu sorumlulukla bu alanda önemli bir adım atmış oldu” dedi.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!