Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ekonomi Açıklamaları

featured

Enflasyonla İlgili Politikalar

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya ve İtalya ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Son bir yılda yüzde 39’dan yüzde 75’e yükselen resmi enflasyonla ilgili uygulanan politikaların hedefe doğru yaklaşıldığını belirtti. Erdoğan, enflasyonla ilgili tam rahatlama için yılın son çeyreğini bekleyeceklerini ve bu dönemde durumun daha net görüneceğini ifade etti.

Faiz ve Enflasyon İlişkisi

Erdoğan, uzun süre sonra faizlerle ilgili konuşarak, “İşleri sıkı tutuyoruz. Ama bütün mesele yine geliyor, faiz olayına dayanıyor” dedi. Mayıs 2023 seçimleri öncesinde faizlerin enflasyonu etkilediğini belirterek, faizde atacakları adımlarla enflasyonu olumlu yönde etkileyeceklerini vurguladı.

Ekonomik Durum ve Politikaların Etkisi

Erdoğan, ekonomide dengelenmeye yönelik politikaların meyvelerini vermeye başladığını belirterek, cari işlemler açığının azaldığını, ihracatın arttığını ve ithalattaki düşüşün devam ettiğini söyledi. Ayrıca Merkez Bankası rezervlerinin tarihin en yüksek seviyesine çıktığını ifade ederek, rezervlerdeki artışın devam edeceğini bildirdi.

Mali Disiplin ve Denetimler

Erdoğan, hayat pahalılığını tetikleyen sebeplerden olan fahiş fiyat artışları ve fırsatçılıkla mücadelelerinden taviz vermediklerini belirtti. Milletin aşına ve ekmeğine göz dikenlere göz açtırmayacaklarını söyleyen Erdoğan, mali disiplini koruyarak, kamuda tasarrufu teşvik edip, denetimleri artırarak hassasiyetle süreci yürüteceklerini ifade etti.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!