Çevre Bakanlığı: Türkiye Mavi Bayrak Sayısında Yükselişte

featured

Mavi Bayraklı Plaj Sayısı Her Geçen Yıl Artıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, denizlerin temizliğini simgeleyen mavi bayraklı plajların sayısı her geçen yıl artmaya devam ediyor. Bu yıl Türkiye, 567 plaj ile İspanya ve Yunanistan’ın ardından en temiz denizlere sahip 3’üncü ülke konumunda bulunuyor.

Mavi Bayrak Ödülü Uluslararası Öneme Sahip

Mavi bayrağın dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden biri olduğuna vurgu yapılan açıklamada, bu ödül programının gönüllülük esasına dayandığı ve dünya genelinde 50 ülkede uygulandığı belirtildi. Türkiye’nin her yıl mayıs ayında açıklanan mavi bayrak ödüllerinde önemli bir başarı elde ettiği de açıklamada yer aldı.

Hedef Dünya Birinciliği

Bakan Mehmet Özhaseki, mavi bayrakla ödüllendirilen plaj sayısının her geçen yıl arttığını ve bu yıl 567 plajın mavi bayrak aldığını ifade etti. Özhaseki, Türkiye’nin hedefinin bayrak sayısında dünya birinciliğine ulaşmak olduğunu belirtti.

Plaj Bilgilerine Ulaşım

Mavi bayrak için temel oluşturan plajlara ait bilgiler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın resmi sitesi üzerinden erişilebilir durumda. Bu bilgiler arasında yüzme alanlarına dair fiziksel özellikler, meteorolojik durumlar ve alınacak önlemler gibi detaylar bulunmaktadır.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!