Yapı Malzemelerinde Aranan Özellikler Nelerdir?

featured

Yapı malzemeleri inşaat sektöründe kullanılan malzemelerin genel adıdır. İnşaat yaparken maddelerin özelliklerini bilmek bina ve insan güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. yapı malzemeleri, özellikleri dikkate alınarak üç grupta incelenir. Bunlar; mekanik, fiziksel  ve kimyasal özelliklerdir. Murat Çökmez tarafından kurulan Çökmez inşaat, yapı malzemelinin tüm özelliklerini dikkate alarak yapılarla müşteri memnuniyetini ön planda tutmuştur.

Malzemenin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Malzemenin fiziksel özelliği, genelde malzemelerdeki boşluklarla ilgili özelliklerdir. Malzemenin birim ve özgül ağırlığını, doluluğunu, ısı ve ses yalıtımını, su emme derecesi, donma dayanıklılığını, ısı ve ses yalıtımını ve doyma derecesini etkileyen  özelliklere “fiziksel özellikler” denir.

Yapı Malzemelerinin Kimyasal Özellikleri

Malzemenin yapısal değişikliğe uğraması sonucu yeni maddelere dönüşmesiyle oluşan özelliklere malzemelerin kimyasal özellikleri denir. Her malzeme elementlerden bir veya bir kaçının birleşmesi sonucu meydana gelir. Kimyasal çeşitli etkilerle değişik özellikler gösterir. Aynı zamanda malzemelerin kimyasal bileşimleri ile mekanik özellikleri arasında önemli ilişkiler vardır. Bu ilişki sayesinde maddeler sert veya yumuşak, esnek veya kırılgan olur.

Yapı Malzemelerinin Mekanik Özellikleri
Maddelerin dış kuvvetlerin etkisiyle her türlü biçim değişikliği ve malzemenin bu değişikliğe gösterdiği direnç malzemenin mekanik özelliklerini belirler. Çekme – basma, sertlik darbe, kırılma yorulma, sürünme gibi özellikleri buna örnek gösterilebilir.

 Tuzla Park Orman Villaları, birinci kalite inşaat malzemeleri kullanılarak yapılmış, sakinlerinin güven testinden geçmiş, son derece konforlu ve ekonomik yapı topluluğudur. Siz de villa sahibi olmak istiyorsanız en kısa zamanda Murat Çökmez ile irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca Park Orman sitesine giriş yaparak bilgi alabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!