Türkiye’de Köylerin Mahalleye Dönüşümü ve Arapların Mera Arazi Satın Alması

featured

AKP’nin Büyükşehir Belediyeleri Kararı

2014 yılında AKP iktidarı, 6360 sayılı kanun ile Türkiye’deki büyükşehir belediyelerinin sınırlarını il mülki sınırı olarak belirledi. Bu kararla birlikte köyler mahalleye dönüştürüldü ve mera arazileri belediyelere ve hazineye devredilerek satılmaya başlandı.

Eymür Mahallesi Arapların Elinde

Balıkesir’in Havran ilçesinde bulunan Eymür Mahallesi, mera olarak kullanılan arazisinin belediye tarafından satılmasıyla gündeme geldi. İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, bu durumu araştırarak tepki gösterdi.

Çömez ve Mısırlılar Arasındaki Diyalog

Çömez, Eymür Mahallesi’ndeki araziyi satın alan Mısırlılar ile karşılaştığında, Mısırlılar araziyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettar olduklarını belirterek aldıklarını ve oy vereceklerini söyledi. Ayrıca, araziyi satın alarak hayvancılık yapacaklarını ifade ettiler.

Çömez’in Tepkisi

Çömez, yaşananların ardından bu duruma tepki göstererek, arazinin Mısırlılara peşkeş çekilmesine lanet okudu. Köylülerin ve hayvanların ağladığı, toprakların başkalarına satıldığı bir durumda, Arapların Erdoğan’a minnettarlık göstermesine şaşırdığını belirtti.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!