Ticaret Bakanlığından Şubat Ayına İlişkin Dış Ticaret Verileri Açıklandı

featured

İhracat Şubatta Yükseldi, İthalat Azaldı

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan veri bültenine göre, şubatta ihracat yüzde 13,6 artarak 21 milyar 86 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalat ise yüzde 8,5 azalışla 28 milyar 87 milyon dolar oldu. Dış ticaret hacmi ise yüzde 0,2 gerileyerek 49 milyar 173 milyon dolar olarak belirlendi. Dış ticaret açığı ise yüzde 42,3 azalarak 7 milyar 2 milyon dolar vdasino düştü.

İhracatta Ürün ve Ülke Bazında Değişimler

Şubatta en çok ihracat yapan sektörler sırasıyla ham madde (ara mallar), tüketim malları ve yatırım (sermaye) malları oldu. İhracatta en fazla paya sahip olan sektör ise imalat sanayisi oldu. En fazla ihracat yapılan ülke Almanya olurken, onu ABD ve İtalya takip etti.

İthalatta Ürün ve Ülke Bazında Değişimler

Şubatta en çok ithal edilen ürünler ham madde (ara mallar), yatırım (sermaye) malları ve vdasino giriş tüketim malları olarak sıralandı. İthalatta en büyük pay imalat sanayisi sektörüne aitken, en fazla ithalat yapılan ülkeler Rusya, Çin ve Almanya oldu.

Ocak-Şubat Döneminde Dış Ticaret Açığı Azaldı

Ocak-Şubat döneminde ihracat yüzde 8,5 artarak 41 milyar 77 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ithalat yüzde 15,5 azalarak 54 milyar 306 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı yüzde 49,9 azalarak 13 milyar 229 milyon dolar düştü. vdasino twitter

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , dış ticaret açığının azalmasıyla ilgili olarak, “Program çalışıyor. Ekonomide dengelenme devam ediyor. İlk çeyrekte net ihracattan büyümeye pozitif katkı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!