S&P CoreLogic Case-Shiller, ABD Ulusal Konut Fiyat Endeksi Mart Ayında Yükseldi

featured

ABD Ulusal Konut Fiyat Endeksi Mart Ayında Rekor Seviyeye Ulaştı

S&P CoreLogic Case-Shiller, mart ayına ait ABD ulusal konut fiyat endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, ABD’deki ulusal konut fiyat endeksi, martta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 artarak şubatta olduğu gibi bir yükseliş kaydetti. Mart ayında endeks, 316,65 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

20 Kentte Konut Fiyatları Yıllık Bazda Arttı

ABD’nin 20 kentindeki konut fiyatlarına ilişkin endeks de martta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,4 artış gösterdi. Piyasa beklentileri ise endeksin bu dönemde yüzde 7,3 artması yönündeydi. Endeks, Ekim 2022’den bu yana en yüksek artışını kaydederek, şubat ayında da yüzde 7,3 artmıştı.

Fiyatların En Çok Arttığı Şehirler

Endeksteki 20 kent arasında konut fiyatlarının yıllık bazda en fazla artış gösterdiği şehir San Diego oldu. San Diego’da konut fiyatları yıllık bazda yüzde 11,1 artarken, New York yüzde 9,2 ve Cleveland yüzde 8,8 artışla sıralamada yer aldı. En düşük yıllık artış yüzde 2,2 ile Portland’da görüldü.

Aylık bazda ise martta mevsim etkilerinden arındırılmış olarak, ulusal konut fiyat endeksi ile 20 kentteki konut fiyatlarına ilişkin endeks yüzde 0,3 artış gösterdi.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!