Şehirlerarası Yolculuk İçin Araba Nasıl Kiralanır?

featured

 

Şehirlerarası yolculuklarda benzin maliyetleri ve araç giderlerinin artmasından dolayı araç kiralanması daha çok tercih edilir hale gelebilir. Seyahatlerde ve uzun süreli tatillerde araç kiralanması konforlu bir şekilde yolculukların tamamlanmasına yardımcı olur. Ankara rent a car gibi birçok farklı şehirde de rent a carlar yardımıyla kısa sürede araç kiralanması kolay olabilir.

Şehirlerarası ve normal yolculuklar için araç kiralanması kişilere birçok farklı yönden avantajlar sağlar. Araba kiralama fiyatları yanı sıra bazı kriterlerin bilinmesi de araç kiralama konusunda faydalı olacak bilgiler arasında yer alır. Araç kiralama işleri yapabilmek için bazı koşulları sağlamak önemli iken aynı zamanda yolculuklarda olan faydaların bilinir olması da önem taşır.

Araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilmek için sürücülerin bazı koşulları bilmesi ve mutlaka bilgi sahibi olarak kiralama hizmetlerinden yararlanması önemlidir. Kiralama hizmeti veren firmaların araştırılması ve koşullara uygun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Araba Kiralama İçin Gerekli Kriterler

Şehirlerarası olan yolculuklar için araba kiralama konusunda bazı kriterlerin bilinir olması büyük önem taşır. Bu kriterlere uyum sağlanması araba kiralama konusunda sorun yaşanmadan gidilecek yere ulaşılmasında da fayda sağlar.

Araç kiralama konusunda öncelikli olan sürücü olan kişinin 21 yaşını doldurmuş olması gereklidir. 21 yaşının doldurulmuş olması araç kiralama için genel bir kriter iken orta ve üst sınıf araçlarda 25, lüks ve büyük bir araç kiralama yapılacak ise 28 yaş sınırı gereklidir. Yaş sınırlarının öneminin yanı sıra ehliyet süreleri de araç kiralamada gerekli olan koşullar arasında yer alır. Ehliyet süresi en az 2 yıllık olmalı iken büyük ve lüks araçlar için kiralama yapılacaksa en az 3 yıllık ehliyete sahip olunması gereklidir.

Sürücü yaşı ve ehliyet süresi araç kiralama için öncelikli koşullar içerisinde bulunurken kilometre sınırı ve ek bir sürücü olup olmayacağı da şehirlerarası olan yolculuklarda önemli kriterler arasındadır.

Kiralanan araçlar mutlaka şehir içi ya da şehir dışında kalmalıdır. Araçların ülke dışına çıkarılması kanun dışı bir işlemdir. Kiralanan araç şehir dışında ya da şehir içi yolculuklarda başka bir kişi tarafından kullanılacaksa mutlaka kiralama yapan firmaya bilgisi verilmelidir.

Şartların sağlanması ve sürücülerin sözleşmeleri imzalaması durumunda şehirlerarası yolculuklarda güvenli bir şekilde araç kiralama hizmetlerini kullanabilirler. Oldukça güvenli ve maliyeti uygun olan araç kiralama hizmetleri özellikle şehirlerarası yolculuklarda sıklıkla tercih edilir. Güvenilir bir rent a car Antalya firmasıyla ya da bulunulan şehirdeki bir firmayla anlaşılması halinde otomobil kiralama süreci sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir.

Araba Kiralama Süreçleri

Yolculuk şehirlerarası ya da şehir içi olduğu fark etmeden araba kiralama süreçleri belirli bir düzende işler. Sürücüler kiralayacakları araçlar ile ilgili olarak bir sözleşme imzalar ve belirlenen sürede aracını sağlıklı bir şekilde kullanmalıdır. Sözleşmeler aylık bir şekilde düzenlenirken resmi olması önem taşır.

Sürücü sözleşmede yer alan şartları yerine getirmekle yükümlüdür ve teslim olacak olan süreyi geciktirmeden aracı teslim etmesi önemlidir.

Rent a car Antalya ve diğer rent a car şubeleri araçların kiralamasındaki sözleşmeleri resmi olarak düzenlemelidir. Sözleşmelerin uzun vade ya da kısa olup olmadığı belirlenerek araçların bakım, onarım ya da ek olarak tüm bilgileri sözleşmelerde yer almalıdır.

Uzun vadeli bir şekilde araç kiralama yapılacaksa satın alınmasından daha maliyetli olacağının göz önünde bulundurulması gereklidir. Kiralanan araçlar özgürce kullanılması mümkün olmayan araçlardır. Kilometre sınırları gibi konular mutlaka araç kiralama sözleşmesi imzalanırken görüşülmelidir. Şehirlerarası yolculuk için kiralama yapılacağı belirtilmesi özellikle sözleşmede yer almalıdır. Bu sayede firma ve sürücü tarafından bir sorun yaşanmadan konforlu bir şekilde araç kiralama hizmeti alınmış olur.

Araç Kiralama Türleri ve Ödeme Yöntemleri

Şehir içi ya da şehirlerarası yolculuklar için tercih edilecek olan araç kiralamalar uzun ve kısa süreli olmak üzere iki türe ayrılır. Kişilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak kiralama türleri farklılık gösterir. Günlük ve haftalık kiralama yapılabileceği gibi aylık ya da uzun dönemde kiralama tercih edilebilir. Özellikle filo araç kiralama hizmeti sunan firmalar yıllık olarak araç kiralama için sürücülerle anlaşmalar yapabilir. Ankara rent a car gibi yerlerde araç kiralama süreçlerinde ödeme yöntemleri olarak genellikle kredi kartı tercih edilir. Araç kiralama yapacak olacak kişilerin bir kredi kartı sahibi olması önem taşır. Sigorta kapsamına girmeyen hasarlar, yakıt ve trafik cezaları için önlem amacıyla teminat alınmalıdır.

Araç Kiralama Süreçlerinde Kasko ve Sigorta Şartları

Kiralanan araçlarda sürücülerin dikkatli olması gereken bir konu da araba kiralama fiyatları yanında mutlaka aracın kasko sigortasının geçerlilik taşımasıdır. Geçerli olabilmesi içinde bazı kriterlerin mutlaka bulunması önem taşır. Alkol ve uyuşturucu kullanılması kasko sigortasının geçerliliğini yok eden önemli bir konudur. Trafik kurallarına uygun davranılması bir diğer önemli konu iken yük taşınmaması gerektiği de sigorta kapsamında önemli bir konudur.

Aracı ilk teslim alırken ve iade ederken mutlak yakıt deposunun kontrolü yapılmalıdır. Kiralanan araçlarda nasıl depo ile alındıysa araç aynı depo ile geri iade edilmelidir. Fazla bir depo ile araç iade edilirse yakıt iadesi olmayacağı gibi eksik depo ile teslim sağlanırsa karşılığı mutlaka firma tarafından sürücülerden alınır. Şehirlerarası yolculuklarda zamanından önce teslim edilmesi durumunda araçtan herhangi bir ücret iadesi alınamadığı gibi zamanından sonra teslim edilmesi durumunda ek ücret uygulaması söz konusu olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!