Pentagon, Husilerin Kızıldeniz’deki Saldırılarına Karşı Deniz Görev Gücü Kurmayı Planlıyor

featured

Pentagon Sözcüsü, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının uluslararası bir sorun olduğunu vurguladı

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Orta Doğu’daki gelişmeleri değerlendirdiği bir basın toplantısında, ABD’nin Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarına karşı bir Deniz Görev Gücü kurma konusunda görüşme yaptığını açıkladı. Ryder, uluslararası sularda ticari gemilere yönelik saldırıların uluslararası bir sorun olduğunu vurguladı.

Çerçeve oluşturuldu, detaylar daha sonra açıklanacak

Ryder, söz konusu Deniz Görev Gücü için bir çerçeve oluşturulduğunu ve detayların daha sonra açıklanacağını belirtti. Bu görev gücünün 38 istekli ülkeyi kapsayan bir koalisyon olacağını ve herhangi bir üye ülkeden belirli bir düzeyde katılım beklenmediğini ifade etti.

ABD, bölgedeki ortakları ve müttefiklerle harekete geçmeyi planlıyor

Pentagon Sözcüsü Ryder, “Bölgedeki ortaklarımız ve müttefiklerimizle kesinlikle burada harekete geçmeyi düşünüyoruz” dedi. ABD’nin, Husilerin saldırılarına karşı uluslararası toplumu bir araya getirerek güçlü bir tepki verme niyetinde olduğu görülüyor.

Husiler, Kızıldeniz’de 3 ticari gemiye saldırdı

Yemen’deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz’in güneyindeki uluslararası sularda 3 ticari gemiye saldırı düzenledi. Bu saldırılarda bir İHA ve bir deniz füzesi kullanıldı. ABD donanmasına bağlı bir destroyer, ticari gemilere yardım etmek amacıyla harekete geçti ve kendisine doğru ilerleyen 3 İHA’yı düşürdü.

Husilerin lideri Abdülmelik el-Husi, daha önce yaptığı bir televizyon konuşmasında Kızıldeniz’deki İsrail gemilerini hedef alabileceklerini tehdit etmişti.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!