NATO’nun 2024 Savunma Harcamaları Raporu Açıklandı

featured

Müttefik Ülkelerin Savunma Harcamaları 1,47 Trilyon Dolara Ulaştı

NATO, müttefik ülkelerin savunma harcamalarıyla ilgili 2024 öngörülerini içeren bir rapor yayımladı. Rapora göre, müttefik ülkelerin savunma harcamaları toplam 1,47 trilyon dolar olarak gerçekleşti.

En Fazla Savunma Harcaması Yapan Ülkeler

Rapora göre, en fazla savunma harcamasını yapan ülkeler sırasıyla ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye, Hollanda ve İspanya oldu.

GSYH’nin Yüzde 2’sini Savunmaya Ayırma Hedefi

NATO’nun hedefi olan GSYH’nin en az yüzde 2’sini savunmaya ayırma hedefini yalnızca Belçika, Kanada, Hırvatistan, Lüksemburg, İtalya, Portekiz, Slovenya ve İspanya tutturamadı. Türkiye ise bu hedefi tutturan ülkelerden biri olarak dikkat çekti.

Polonya, En Fazla Savunma Harcaması Yapan Ülkelerden Birisi

Rusya’nın nükleer silah konuşlandırdığı Belarus’a komşu Polonya, savunmaya yüzde 4,12 gibi yüksek bir pay ayırarak en fazla savunma harcaması yapan ülkeler arasında yer aldı. Polonya’yı yüzde 3,43 ile Rusya’nın sınır komşusu Estonya ve yüzde 3,38 ile ABD takip etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Açıklamaları

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bu yıl NATO müttefiklerinin yüzde 2’lik hedefi tutturacağını duyurdu. 2014’te sadece 3 NATO üyesinin GSYH’sinin yüzde 2’sini savunma alanına yatırdığını vurgulayan Stoltenberg, savunma harcamalarına ilişkin çağrılarını sürdürüyor.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!