İsviçre ve Malta, Gazze’de insani ateşkes talep eden karar tasarısının veto edilmesinden üzüntü duydu

featured

İsviçre’nin Dışişleri Bakanlığı Üzüntüsünü Belirtti

İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Gazze’de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısının veto edilmesinden üzüntü duyduklarını bir sosyal medya paylaşımıyla belirtti. İsviçre, İsrail’in güvenlik ve savunma hakkını etkilemeyen geçici bir “insani ara”yı desteklediklerini ifade etti.

Malta, Veto Edilen Tasarı Nedeniyle Üzüntü Duydu

Malta’nın BM Daimi Temsilciliği, Gazze’deki krize ilişkin BMGK’ye sunulan ve Malta’nın eş sunucusu olduğu karar tasarısının veto edilmesi nedeniyle üzüntü duyduklarını belirtti. Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin (BAE) sunduğu tasarı, Gazze’de acilen insani ateşkes talep ediyordu.

ABD Tasarıyı Veto Etti

ABD, BMGK’da Gazze’de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısına veto kullanarak tasarının kabul edilmesini engelledi. ABD’nin BMGK’da Gazze’deki durumu “savunulamaz ve felaket” olarak nitelendirdiği ve acil olarak insani bir ateşkes sağlanması gerektiğini ifade etti.

Slovenya Gazze’de Kalıcı Bir Ateşkesi Destekliyor

Slovenya’nın BM Daimi Temsilciliği, BM Genel Sekreteri’nin Gazze’deki insani felaketi önlemek için BMGK’ye insani ateşkes ilan etme çağrısı yapmasının ardından sunulan karar tasarısının kabul edilmemesinden üzüntü duyduklarını belirtti. Slovenya, Gazze’de kalıcı bir ateşkes sağlanmasını desteklediklerini ve iki devletli çözüme dayanan uluslararası bir barış konferansının düzenlenmesini savunduklarını ifade etti.

90’dan Fazla Ülkenin Eş Sunucusu Olduğu Tasarı Veto Edildi

BAE’nin sunduğu Gazze’deki insani ateşkesi talep eden karar tasarısı, BMGK’de düzenlenen acil oturumda oylanmıştı. Ancak ABD’nin veto kullanması sonucu tasarı kabul edilmedi. İngiltere çekimser oy kullanırken diğer 13 üye tasarıya “evet” oyu vermişti.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!