İstanbul’un Gezilecek En Güzel Semtleri Ve İlçeleri

featured

İstanbul, dünyanın önde gelen tarihi yapılarına ev sahipliği yapan, birbirinden ilgi çekici turistik cazibe merkezleriyle her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir şehrimiz. Hem yerli hem de yabancı turistlerin Türkiye’de favori şehirlerinden biri olan İstanbul’da gezilecek yerler ise, daha çok tarihi yarımada bulunuyor. Fakat İstanbul’un birbirinden güzel semtleri ve ilçeleri de kesinlikle görülmeye değer. Özellikle İstanbul’a daha önce gittiyseniz ve daha farklı yerler görmek istiyorsanız da listedeki semtlere göz atabilirsiniz.

Yüzyıllar boyunca imparatorlukların gıpta ile baktığı, hem Avrupa’yı hem de Asya’yı birbirine bağlayan İstanbul, dünyanın en büyük metropollerinden biridir.

MÖ 1000 civarında kurulan Bizans kolonisi büyüyerek Bizans İmparatorluğu’nun büyük başkenti Konstantinopolis’e dönüştü ve şehri Osmanlıların fethinden sonra imparatorluklarının kalbi olarak görkemli yerini korudu.

Şehir (resmi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra İstanbul olarak yeniden adlandırılmıştır), uzun ve şanlı tarihinin görkemli kalıntılarıyla özgürce dağılmıştır ve buradaki turistik yerler, anıttan bıkmış ziyaretçileri bile etkileyecektir.

Dört büyük yapının (Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Kapalı Çarşı) yanı sıra diğer turistik yerleri keşfetmek için yeterli zaman ayırın.

Ziyaret edilecek en popüler ve en iyi yerlerin çoğu, Sultanahmet’in eski şehir bölgesinde veya yakınında olmasına rağmen, şehrin uzak noktalarında yapılacak göz kamaştırıcı bir dizi başka şey var.

İşte İstanbul’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek en popüler ve en güzel semtler / ilçeler

1.Sultanahmet

İstanbul’un tarihi yarımadasının kalbinin attığı yer olan Sultanahmet, şehirdeki en önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapıyor. İstanbul gezilecek yerler listesindeki en iyi 10 yer de yine bu bölgede bulunuyor.

Sultanahmet, daha çok Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı ve Yerabatan Sarnıcı ile dikkat çekiyor. Bu 4 turistik yer, şüphesiz İstanbul’a giden her turistin ilk olarak gezmesi gereken cazibe merkezlerinden.

Ancak Sultanahmet bu 4 turistik yerin dışında çok daha farklı turistik yerlere de ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Örme Sütun, Alman Çeşmesi, Yılanlı Sütun, Hürrem Sultan Hamamı, Halı Müzesi gibi yerler önde gelen sadece birkaç yer.

Tabii Sultanahmet, gezilecek yerlerinin yanı sıra yapılacak turistik aktiviteleriyle de turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Ayrıca İstanbul’da yeme içme için en çok seçeneğe sahip yerin de yine Sultanahmet olduğunu unutmayın.

2.Eminönü

Sultanahmet’e yakınlığıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin gezi rotasına eklediği yerlerden biri olan Eminönü de, gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteleriyle öne çıkıyor.

Eminönü’nde görülmeye değer o kadar çok tarihi ve turistik yer var ki saymakla bitmez. Ancak bunların en önemlileri arasında Yeni Camii, Kapalıçarşı (Kısmen Sultanahmet bölgesinde yer alır), Eminönü Balıkçıları, Mısır Çarşısı ve daha nicesi.

Eminönü, ayrıca İstanbul’un en hareketli ve en kalabalık bölgelerinden biri. Çok fazla konaklama birimine ev sahipliği yapmıyor olsa da, burası yeme içme ve gezilecek yerler konusunda şehrin en zengin bölgesi diyebilirim.

3.Taksim-Beyoğlu

İstanbul gezisi Taksim-Beyoğlu olmadan tamamlanamaz. Şehrin kültür ve sanat merkezi olan Beyoğlu, ayrıca İstiklal Caddesi gibi İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olan çekim merkezlerine de ev sahipliği yapıyor.

Pera ve Galata’ya da yakın olan Beyoğlu, İstanbul’daki müzelerin çok büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır.

Sanatsever biriyseniz Beyoğlu’nda gezilecek yerler mutlaka ilginizi çekecektir.

4.Balat ve Fener

İstanbul’un en sevilen iki mahallesi de, şehri ikinci veya üçüncü kez ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Otantik havası ve birbirinden renkli evleriyle öne çıkan Balat, ayrıca çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine de ev sahipliği yapıyor.

Bu iki mahallenin, yamaçtan Haliç kıyısına inen dar, Arnavut kaldırımlı sokakları, bir zamanlar şehrin Yahudi, Ermeni ve Rum topluluklarının koruma alanıydı

  1. yüzyılın sonlarından kalma Avrupa tarzı teraslı evlerin bazıları satın alınıyor ve St George Rum Ortodoks Katedrali çevresinde yükselen çok sayıda yeni vintage tarzı kafe ile soylulaştırılıyor.

Sadece dolaşmak için harika bir alandır, ancak yakın zamanda restore edilmiş ve ilginç dökme demir Bulgar kilisesini kaçırmayın.

5.Sarıyer

İstanbul’un en havalı bölgelerinden bir olan Sarıyer de, Avrupa Yakası’nda gezilecek çok sayıda tarihi ve turistik yere ev sahipliği yapıyor.  İstanbul’un en güzel Boğaz manzarasını sunan yerlerinden biri olan Rumeli Hisarı da tam olarak burada bulunuyor. Günümüzdeki hisarı cüzi bir ücret ödeyerek ziyaret edebiliyorsunuz. İçeride görülme değer çok fazla eser veya obje bulunmuyor olsa da, sırf boğaz manzarasını seyretmek için bile gidebileceğiniz yerlerden biri.

Yine Sarıyer gezilecek yerler listesinde yer alan ve İstanbullunun popüler gezi duraklarından biri olan Emirgan Korusu da göz atmaya değer cazibe merkezlerinden. Sarıyerdeki diğer turistik yerler ise ; Belgrad Ormanı, Atatürk Ormanı, Sakıp Sabancı Müzesi, Baltalimanı Japon Bahçesi ve Garipçe Köyü’dür. Tabii bunların dışında İstanbullu olarak Sarıyer’de göz atabileceğiniz daha birçok yer var, ancak turist olarak İstanbul’daysanız sanırım bu turistik noktalar yeterli olacaktır.

 

6.Arnavutköy

İstanbul’un en renkli ve en eski semtlerinden biri olan Arnavutköy de, İstanbul’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Renkli ve tarihi dokusunu koruyan Arnavutköy, birbirinden ilgi çekici tarihi ve turistik cazibe merkezleriyle görülmeye değer en güzel semtlerden bir tanesi.

Beşiktaş ilçesine bağlı olan bu güzel semt, tıpkı Amsterdam ve Kopenhag’daki gibi sıra sıra dizilmiş rengarenk evleriyle dikkat çekiyor.

Bölgenin en dikkat çeken yeri ise, şüphesiz Akıntıburnu oluyor. Eskiden Rumların yaşadığı bu bölge, o dönemde ismi Akıntı Burnu anlamına gelen Mega Reyma’ymış. Arnavutköy sahili üzerinde bulunan Akıntıburnu, Arnavutköy’deki en iyi manzarayı seyredebileceğiniz yerlerden bir tanesi.

Arnavutköy’de görülmeye değer diğer cazibe merkezleri ise ; Arnavutköy Aya Strati Taksiarhi Rum Ortodoks Kilisesi, Hümayun-ü Abad Camii (Bebek Camii), Tevfikiye Camii, İzzetabad Kasrı, Bebek Parkı ve Mısır Konsolosluk Binası sayılabilir. Arnavutköy hakkında daha fazla bilgiyi https://gezilecekyerler-listesi/arnavutkoy/ adlı yazıda bulabilirsiniz.

7.Beşiktaş

Beşiktaş, İstanbul’un en sevilen ve en çok ziyaret edilen ilçelerinden biri. Beşiktaş’ta gezilecek yerler daha çok Dolmabahçe Sarayı çevresinde toplanıyor olsa da, iç kesimlerde de görülmeye değer birçok turistik yer bulunuyor.

Beşiktaş’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında ; Dolmabahçe Sarayı, Deniz Müzesi, Saray Koleksiyonları Müzesi (Milli Saraylar), Yıldız Parkı, Ihlamur Kasrı, Çırağan Sarayı, Dolmabahçe Camii, Ortaköy Camii ve Maçka Demokrasi Parkı geliyor.

Beşiktaş, öyle birkaç saatte gezip görebileceğiniz bir yer değil, ilçe en azından yarım gününüzü ayırmanız gerekiyor. İstanbul’un gezilecek en güzel semtleri arasında yer alan Arnavutköy ve Bebek te Beşiktaş’a bağlı.

8.Kadıköy

Avrupa Yakası’ndaki popüler semtlere ve ilçelere göz attıktan sonra, Anadolu Yakası’na zamanınız varsa mutlaka uğrayın. İstanbul’un en güzel semtleri arasında yer alan çok sayıda önemli yeri Anadolu Yakası’nda bulabilirsiniz.

Bunların başında da şüphesiz Kadıköy geliyor. Kadıköy, Anadolu Yakası’nın en hareketli, en canlı ve en çok ziyaret edilen. Sırf Moda’daki atmosfer için bile Kadıköy’ü ziyaret etmeye değer. Kadıköy’de gezilecek yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü müzeler ve sanat merkezlerinden oluşuyor olsa da, çok sayıda tarihi yapıyı da burada görebilirsiniz.

Parkları ve caddeleriyle de dikkat çeken Kadıköy’ün başlıca turistik yerleri ise ; Boğa Heykeli, Haydarpaşa Garı ve İskelesi, Bahariye Caddesi, Süreyya Operası, Oyuncak Müzesi, Bağdat Caddesi, Moda İskelesi ve Bostancı Lunaparkı geliyor.

9.Üsküdar

İstanbul’un gezilecek semtleri arasında bir diğer popüler nokta ise, çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapan Üsküdar’dır.

İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Üsküdar, Salacak ve Paşalimanı arasında yer alıyor. Her dönem önemli bir cazibe merkezi olan Üsküdar, en çok Kız Kulesi’yle tanınıyor olsa da, semtte, Mihrimah Sultan Camii, Beylerbeyi Sarayı, Fethipaşa Korusu, Çamlıca Tepesi ve Salacak Sahili gibi görülmeye değer önemli turistik yerler de var.

10.Beykoz

Şüphesiz Beykoz da, İstanbul’da gezilecek en güzel ilçelerden bir tanesi. Daha çok birbirinden ünlü kahvaltıcıları ve restoranlarıyla öne çıkıyor olsa da, Beykoz’da da görülmeye değer birçok tarihi ve turistik cazibe merkezini bulabilirsiniz.

Anadolu Yakası’nın yeşile ve maviye hakim ilçesi Beykoz, doğal güzelliğiyle dikkat çeken eski bir yerleşim bölgesidir. Osmanlı Dönemi yansımalarının günümüzde hala hissedilebildiği bu huzur dolu bölge Hem Anadolu hem de Avrupa Yakası’ndan binlerce müdavime sahip. özellikle hafta sonu kahvaltısı için şehirdeki en çok tercih edilen ilçelerden biri. Beykoz gezilecek yerler daha çok tarihi yapıları, muhteşem manzaraya ve doğaya sahip koruları ile ünlü olsa da daha birçok önemli noktadan bahsetmek mümkün. Hem doğa severleri hem de sanat ve tarihe meraklı olanları bir araya getiren Beykoz’da sıkılmadan dolu dolu 1 gününüzü geçirebilirsiniz. Üsküdar ve Ümraniye ilçeleriyle komşu olan Beykoz’un tarihi M.Ö 700 yılına kadar uzandığı tahmin ediliyor.

Bu bölgeye yerleşen ilk medeniyetin ise, Traklar olduğu ve bölgenin Amikos olarak anıldığı söyleniyor. Daha sonra Bebrik Devleti ve Britanyalıların hüküm sürdüğü bölge, Roma İmparatorluğu’nun eline geçtikten sonra en görkemli yıllarını yaşıyor. Bölge, Osmanlı İmparatorluğu döneminin ünlü padişahlarından Yıldırım Bayezid tarafından 1402 yılında ele geçirildikten sonra Amikos olarak bilinen yerleşim yerinin adını Beykoz olarak değiştiriyor.

Kaynak : gezilecekyerler-listesi.com

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!