İbrahim Murat Gündüz kadınların neden savunma sporları yapması gerektiğini anlattı

featured

Yılın Spor Elçisi seçilen ve 14.01.2023 tarihinde ödül alan İbrahim Murat Gündüz savunma sporlarının faydalarını ve kadınların neden savunma sporları yapması gerektiğini şu şekilde anlattı;

Sadece düşünün, ringde her şey sizin elinizde, bu da özgüven patlaması yaşatan bir şey kadına.”

‘Özgüven eşittir özsaygı…’

İbrahim Murat Gündüz İşin psikolojik boyutu olsa gerek, savunma sporlarının kadınlara özgüven kazandırdığını düşünüyor ve ekliyor: “Özgüven duygusu ve gerçek aşk ilişkisi yaşamak bilinçaltında tam olarak iç içedir. Özgüveni eksik bir kadın, tüm aşk ilişkilerinde fark etmeden ve istem dışı sevdiğine şu mesajları verir: Beni korumalısın! Zorda kaldığımd beni kurtarmalısın! Ben sensiz ve senin yardımın olmadan yapamam ki!”

Gündüz, kadınların bir anlamda “Ben kendimi koruyamadığım için beni ancak sen koruyabilirsin, eğer beni koruyabilirsen, beni zor durumda kalmaktan kurtarırsan seni ancak böyle severim!” dediğini anlatıyor.

Yani kadının sevgisi, koşullara bağlanmaya başlıyor.  Gündüz’e göre kadınların mücadele etmesi gereken öncelikli problem zaten bu… “Zor koşullardan kurtulmak için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Özgüven ve özsaygı kazanmak en önemli hedefimiz.”

‘Altında yalnızlığa karşı koyma dürtüsü var’

Peki neden savunma ve mücadele sporları? Gündüz yanıtlıyor: “Mücadele ve savunma sporları fıtratı gereği kuvvet, özgüven, hırs, kendi sınırlarını zorlamak ve aşmak gibi konularla kişinin kendisi ile yüzleşmesi için mükemmel fırsatlar tanır.

Dövüşürken, kazanırsınız; yada kaybedebilirsiniz de. Burada sorumluğu bir başkasında aramak yerine kendinizi geliştirmenizin şart olduğunun farkına varırsınız.

Savaşıp hayatta kalabilmeyi öğrenmeye çalışmanın altında altında yalnızlıkla mücadele etme dürtüsü vardır.

Savaşmayı mücadele etmeyi bilen kadınlar yalnızlığı tedirginlik verici bulmazlar. Bu da doğal olarak özsaygıyı getirir.

Sonuç olarak kadınlar fiziksel ve ruhsal olarak güçlerini maksimum kapasiteye çıkarmayı isterler!

Zira kadınlar mutluluğun kurtarılmayı bekleyerek gelmeyeceğinin farkına vardılar.

Gündüz, “Hayat, cinsiyet ayırt etmeden sürekli olarak mücadele etmeyi gerektirir” diyor. “Hatta eşiyle birlikte mücadele veren kadınların duygusal olarak sevgilerini çok daha derin, koşulsuz ve yaşadıklarını şahit oluyoruz.” diyerek kız çocukları ve kadınların savunma sporu yapmaları gerektiğini anlattı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!