Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısından Önemli Kararlar Alındı

featured

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Gerçekleşen Toplantıda Neler Konuşuldu?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında gerçekleşen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında, çeşitli bakanlar ve kurum temsilcileri bir araya geldi. Toplantıda, ekonomi politikaları ve yapısal reformların koordinasyonu üzerine değerlendirmeler yapıldı.

Ekonomide Olumlu Gelişmeler Gözlemlendi

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme gibi olumlu gelişmelerin yaşandığı belirtildi. Ayrıca, işgücü piyasasındaki güçlü görünümün korunduğu, istihdamda tarihi yüksek seviyelere ulaşıldığı ve işsizlik oranının tek haneli seviyelerde seyrini sürdürdüğü vurgulandı.

Kamuda Tasarruf Paketi Dezenflasyona Katkı Sağlayacak

Özellikle fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesi hedefi doğrultusunda, para politikasındaki sıkı duruşun maliye ve gelirler politikası ile desteklenmesiyle yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme bekleniyor. Ayrıca, “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” ile kamuda harcama kontrolü ve tasarrufların artırılması planlanıyor.

Yapısal Reformlar Ön Planda

Programın temel sac ayaklarından olan yapısal reformlar, ekonominin sürdürülebilir büyümesine destek olacak. Toplantıda, OVP kapsamında öngörülen 81 eylemden 2024 yılı ilk çeyreğine kadar 20 tanesinin tamamlandığı ve diğer eylemlere ilişkin çalışmaların hızlandırılacağı açıklandı. Ayrıca, tarımsal üretim planlaması ve yeni destek modeli gibi reform alanları detaylı olarak ele alındı.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!