Dünyanın En Güzel Oyunları

featured

Oyun denilince günümüzde akla ilk olarak dijital oyunlar gelmektedir. Dönemlerin getirileri, her durumu etkilediği gibi oyunları da etkiler. Çocukların vazgeçilmez parçası, yetişkinlerin her daim müdavimi olduğu oyunlar, her döneme özgü olarak değişebilir. Döneme göre değişse dahi bazı oyunlar dünyanın en güzel oyunları arasında yer alır. Oyun, kimileri tarafından vakit geçirmek için boş bir uğraş gibi değerlendirilebilir. Kimileri tarafından eğlenceli bir kavramdır. Eğlence durumu önemli olmakla birlikte özellikle çocuklar için müthiş bir eğitim mekanizması olduğu göz ardı edilmemelidir.

Dünyadaki En Güzel Oyunlar

Oyunlar, her yaşta insanın buluşma noktası olabildiği gibi çocukların sosyal hayatta ilk deneyimlerini kazandığı mecra olarak değerlendirilir. Bu oyunlar, fiziksel, zihinsel, ekip oyunları olarak başlıklara ayrılabilir. Çocukların eski dönemlerde oynadıkları oyunların günümüzde oynanan dijital oyunlardan daha eğitici olduğu dile getirilir.

Sokak Oyunları

Şehirlerin kalabalıklaşmadığı, tehditlerin artmadığı dönemlerde çocukların en büyük gelişim alanı sokaklardı. Sokaklarda oynanan oyunlar dostluğu, muhabbeti çocuklara aşılayan bir güç durumundaydı. Bu nedenle günümüzün oyunlarına değinmeden önce geçmişte daha çok oynanan bazı oyunlara değineceğiz.

Sokak oyunları, çocukların kendilerini daha özgür ve rahat hissettikleri aktivitelerdir. Güven duygusunun en yüksek olduğu dönemlerde saklambaç dikkat çeken oyunlardandır. Gözlerini kapatıp sayma sayıları birer birer sayılır, bütün arkadaşlar saklanır, ebe olan kişi diğerlerini bulmaya çalışır.  Hem teknik yönleri geliştiren hem gözlem gücünü artıran bir oyundur. Sokakların çocuklarının vazgeçilmez oyunudur. Bezirgânbaşı, beştaş, çelik çomak, gibi birçok oyun her mahallenin çocuklarının en eğlenceli vakit geçirdiği oyunlarıdır.

Dijital Oyunlar

Teknolojinin gelişimi ve çağımızın getirileri, sanal dünyanın insan hayatında büyük ve güçlü bir yer tutmasını sağlamıştır. Bu kaçınılmaz gerçekliğin olumlu ve kolay yanları olduğu kadar olumsuz yanları da bulunur. Olumlu yanlarında dijital oyunların gelişime katkısında ve ulaşılabilirliği ele alınabilir. Olumsuz yanlarında ise yine dijital oyunların fazlasıyla çocukların zihinsel süreçlerine negatif yönde tesir etmesi genel olarak ifade edilebilir.

Dijital oyunlar, sanal dünyada oynanan belirli kuralları olan ve çok fazla çeşitte olan oyunlardır. Bilgisayar, telefon, tablet gibi birçok araç ile oynanabilir. Bu oyunlar farklı türlerde olabilir. Bilim-kurgu, savaş, dövüş, simülasyon, macera gibi çeşitleri bulunmaktadır. Çocuklar özellikle 10 ile 15 yaş aralığında savaş ve dövüş oyunlarına eğilim göstermektedirler. Bu eğilim, zaman zaman aşırı derecelere kaçabilir. Bu noktada dijital oyunları, eğitici boyutta ele almalı ve çocuklara aşılamalıyız.

  • Çeşitli bulmaca oyunları
  • Stratejik kararlar gerektiren bilgi içerikli oyunlar
  • Eğlenceli soru oyunları
  • Hafıza oyunları

Çeşitleri artırılabilir, en çok tercih edilenleri sıralamaya çalıştık. Oyunların içerikleri çocuklar için dikkatle seçilmelidir.

Reklamsız ve Zeka Geliştirici Çocuk Oyunu MentalUP’ı incelemek için Tıklayın!

Eğitsel Oyunlar

Oyunların çocukların gelişiminde görevi ve rolü çok büyük olduğu uzmanlar tarafından dile getirilir. Bu doğrultuda hem eğitim hayatında hem günlük hayatında çocukların oyunlarının eğitsel olmasına dikkat edilmelidir. Eğitsel oyunlar nelerdir diye soracak olursanız birçok farklı oyundan bahsedilebilir. Temelinde çocuğunu fiziksel veya zihinsel süreçlerine katkı sağlayan oyunlar, genel olarak eğitseloyunlar şeklinde değerlendirilir.

Eğitsel oyunlar dijital mecralarda oynanabildiği gibi yüz yüze veya belirli nesneler aracılığıyla oynanabilir. Bazı eğitsel oyunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Yapboz, zihinsel süreçlere katkıda bulunan, parça-bütün ilişkisinin kavranmasını ve hayal gücünün gelişmesini sağlar.
  • Boyama oyunları, çocukların gelişim dönemlerinde el becerilerini geliştirmeleri açısından en çok tercih edilen oyun çeşitlerindendir.
  • Satranç, zekâ gelişimi için fazlasıyla katkı sağlayan bir düşünce oyunudur. Hamlelerin ve olasılıkların düşünceyi geliştiren bir yanı bulunmaktadır. Rekabet unsurunun varlığı mücadeleyi aşılar.
  • Kelime oyunları, kelime bulma, bulmaca tarzı oyunlar kelime dağarcıklarına önemli fayda sağlar.
  • Takım oyunları, belirli kümelere ayrılarak hem rekabet hem iş birliğini güçlendirecek oyunlar, birlik duygusunu geliştirmeye yarar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!