Borrell’in İsrail’in Gazze’deki Saldırısını Kınayan Açıklaması

featured

Borrell, Uluslararası Soruşturma İstiyor

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in 29 Şubat’ta Gazze’de yardım almak için bekleyen Filistinlilere saldırmasıyla ilgili uluslararası bir soruşturma talep edildi.

İsrail’in Sorumluluğu ve Uluslararası Hukuk

Açıklamada vurgulanan bir başka konu ise, grandbetting olayın aydınlatılması sonucu ne olursa olsun, uluslararası hukuk kurallarına uymak ve insani yardımların sivil halka dağıtımının sağlanmasının İsrail’in sorumluluğunda olduğudur. Ayrıca, İsrail ordusunun uyguladığı kısıtlamalar ve şiddet yanlısı unsurların insani yardımı engellemesine işaret edildi.

İsrail’e Yapılan Çağrılar

Açıklamada, İsrail’in insani grandbetting giriş yardım girişlerine ve geçiş noktalarına yönelik kısıtlamalar kınanırken, İsrail’in sahadaki BM kuruluşları ve diğer insani aktörlerle işbirliği yapması, geçiş noktalarını açması ve insani erişimi kolaylaştırması çağrısı yapıldı. İsrail’e, engelleri kaldırma, geçiş kapılarını açma, limanları insani yardıma açma grandbetting twitter ve doğrudan insani yardım koridoruna izin verme çağrısı yapıldı.

Ayrıca, havadan yardım ulaştırmanın son çare olması gerektiği vurgulanarak, insani yardımın kesintisiz dağıtımının önemi üzerinde duruldu.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!