Bakan Özhaseki, Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadelede Türkiye’nin Hedeflerini Açıkladı

featured

Bakan Özhaseki’nin Mesajı

Bakan Özhaseki, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü kapsamında yayımladığı mesajında, dünyanın iklim değişikliğinin ağır etkileriyle karşı karşıya olduğunu ve çölleşmenin bu olumsuz etkilerin başında geldiğini vurguladı. Özhaseki, 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedeflerine ulaşmak amacıyla yaklaşık 2,7 milyon metrekare yeni karbon yutak alanı oluşturduklarını aktardı.

Hedefler ve Çalışmalar

Özhaseki, 2024 yılı içerisinde hedeflerinin 3,5 milyon metrekare yeni karbon yutak alanı oluşturmak olduğunu belirtirken, ülke genelinde çölleşmeyle mücadele çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti. Ayrıca, Türkiye’nin yeşil bir yapıya kavuşması için millet bahçelerinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü vurguladı. Hedeflerinin ülke genelinde 100 milyon metrekare millet bahçesi oluşturmak olduğunu dile getirdi.

Ulusal ve Uluslararası İşbirlikleri

Bakan Özhaseki, Afrika, Orta Asya, Kafkaslar ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik “Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Eğitim ve Çalıştayları” düzenlediklerini hatırlatarak, bugüne kadar 22 ayrı Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Eğitimi gerçekleştirdiklerini ve 108 ülkeden, 1170 uzmana eğitim verdiklerini belirtti.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Çalışmaları

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü’nün iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini en aza indirmek, çölleşmeyle mücadele, erozyonu önlemek ve sel-taşkın riskini azaltmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Özhaseki, çeşitli projelerle doğal kaynakların iyileştirilmesi, tabii afetlere karşı tedbirlerin arttırılması ve biyolojik çeşitliliğin geliştirilmesinin amaçlandığını aktardı.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!