Anlaşmanın Süresi Uzatıldı

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

“Lider diplomasisi” gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, Milli Savunma Bakanı Akar da tahıl koridorunun açık kalmasına yönelik yoğun çalışma yürüttü.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna Savunma Bakanı Aleksi Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile yakın temas içinde olan Akar, görüşmelerinde “tahıl girişiminin, tüm taraflar için yararlı olduğunu, bunun bozulmasının tüm taraflar için sıkıntı oluşturacağını” vurguladı.

“Kırmızı hat” yeniden devreye girdi

Tahıl krizinin çözümüne yönelik çalışmalar kapsamında, mayıs ayında hayata geçirilen “kırmızı hat” diplomasisi de bu süreçte Bakan Akar’ın talimatı üzerine yeniden aktive edildi.

Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, anlaşmanın uzatılmasına yönelik, Ukrayna ve Rusya askeri yetkilileri ile bu hat üzerinden yoğun kingbetting görüşmeler gerçekleştirdi.

Telefon diplomasisi ve yoğun görüşmelerin ardından Türkiye, Ukrayna, Rusya askeri heyetleri ve BM temsilcileri, tahıl koridorunun temellerinin atıldığı Kalender Kasrı’nda bir araya geldi.

Olumlu geçen görüşmelerin ardından anlaşmanın geçerliliğinin dolmasına iki gün kala Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, “Anlaşmanın 120 gün süreyle uzatılmasına karar verildiğini” kamuoyuna duyurdu.

Söz konusu uzatma kararının dolduğu 18 Mart’ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir kez daha yaptığı açıklama ile “Tahıl koridoru”nun açık kalmaya devam edeceği bilgisini, dünya kamuoyuyla paylaştı.

Seddülbahir Kalesi ve Gelibolu-Eceabat Devlet Yolu Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya ve Ukrayna’nın esir takaslarıyla birlikte savaştan sonra en önemli uzlaşma konusu olan anlaşmanın süresi bugün itibarıyla bitiyor. Her iki tarafla da yaptığımız görüşmeler sonunda 19 Mart’ta bitecek anlaşma süresinin uzatılmasını sağladık.” dedi.

18 Mayıs’ta uzatma kararı sona erecek tahıl koridoru uygulamasının devamı için yoğun diplomasi faaliyetlerinin devam ettiği öğrenildi.

Bu kapsamda Türkiye’nin ev sahipliğinde Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Birleşmiş Milletler teknik heyetleri mayıs ayının başında İstanbul’da bir araya gelirken, 10-11 Mayıs’ta da ülkelerin savunma bakan yardımcılarının katılımıyla dörtlü formatta bir araya gelinmişti.

Akar da dörtlü formattaki toplantılara yönelik değerlendirmesinde, “İstanbul’daki toplantı olumlu geçti. Tahıl anlaşmasının süresinin uzatılması konusunda kingbetting giriş mutabakata doğru gidiliyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

30 milyon tondan fazla tahıl taşındı

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan “gıda krizi” riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik Türkiye’nin çabalarıyla oluşturulan “tahıl koridoru”ndan geçen tahıl miktarı 30 milyon 250 bin tonu aştı.

Devam eden sevkiyat kapsamında, Ukrayna limanlarından dün itibarıyla ayrılan gemi sayısı 951’e ulaştı.

Koridordan geçen tahılların yüzde 40’ı Avrupa’ya, yüzde 30’u Asya’ya, yüzde 13’ü Türkiye’ye, yüzde 12’si Afrika’ya ve yüzde 5’i Orta Doğu’ya taşındı.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!