Alabama Yüksek Mahkemesi Kararı Tüp Bebek Tedavisini Etkiledi

featured

Alabama’da Tüp Bebek Tedavisi Durma Noktasına Geldi

BBC’nin haberine göre, Alabama Yüksek Mahkemesi’nin aldığı bir karar, eyaletteki birçok kliniğin “In Vitro Fertilizasyon (IVF)” yani tüp bebek tedavisini durdurmasına sebep oldu. Bu kararın, üreme tedavilerini savunan gruplar tarafından olumsuz sonuçlar doğurabileceği uyarısı yapıldı.

Embriyoların Yasal Statüsü Kafa Karışıklığı Yarattı

Mahkeme kararı, embriyonun “çocuk” sayılması nedeniyle, kliniklerin embriyoları kullanma ve saklama yöntemleri konusunda uzmanlar arasında kafa karışıklığı oluşturdu. Alabama Üreme Hakları Merkezi politika direktörü Elisabeth Smith, IVF embriyolarının yasal kişilik kazanmasının olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

ABD Yönetimi Karara Karşı

ABD yönetimi, Alabama Yüksek Mahkemesi kararını eleştirerek, politikacıların ailelerin kişisel kararlarına müdahale edebileceği bir ortamın yaratılabileceği endişesini dile getirdi.

Tüp Bebek Tedavisi Kısıtlanıyor

Alabama Tabipler Birliği, kararın aile kurmak isteyenler için doğurganlık seçeneklerini sınırlayarak daha az çocuğun doğmasına neden olabileceğini ifade etti.

Olay Nasıl Gelişti?

2020’de bir doğurganlık kliniğinde embriyoların kazaen kaybedilmesi sonucu açılan dava, Alabama Yüksek Mahkemesi’nin bu kararı almasına sebep oldu. Embriyolara yasal statü tanınması konusundaki bu tartışmalar uzun süre devam edebilir.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!