ABD’de Açık İş Sayısı Düşerken Hizmet Sektörü Dirençli Kalmaya Devam Ediyor

featured

ABD’de Açık İş Sayısı Düşüş Gösterdi

ABD’de açıklanan verilere göre, Ekim ayında JOLTS açık iş sayısı bir önceki aya göre 617 bin azalarak 8 milyon 733 bine geriledi. Bu, Mart 2021’den bu yana en düşük seviyedir. Analistler, iş gücü talebini azaltan yüksek faiz oranlarının etkisiyle açık iş sayısının beklentilerin altında gerçekleştiğini ve Federal Rezerv’in (Fed) para politikasını etkileyebileceğini belirtti.

Hizmet Sektörü Dirençli Kalıyor

Öte yandan, hizmet sektörüne ilişkin veriler olumlu bir görüntü sergiledi. Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) Kasım ayında tahminlerin üzerinde 52,7’ye yükseldi. S&P Global’in açıkladığı hizmet sektörü PMI verisi de 50,8 ile son 4 ayın en yüksek seviyesinde kaldı. Bu veriler, ABD ekonomisinde “yumuşak iniş” olasılığını desteklemekte ve piyasalarda pozitif bir etki yaratmaktadır.

Para Piyasalarında Fed’in İndirim Beklentileri Artıyor

Açık iş sayısındaki düşüş ve hizmet sektöründeki dirençli performans, para piyasalarında Fed’in gelecek yıl mart ayında politika faizinde indirimlere başlayabileceği beklentilerini güçlendirmektedir. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 7 baz puan düşüşle günü yüzde 4,16 seviyesinde tamamladı. Bu gelişmeler sonucunda para piyasalarında Fed’in mart ayında politika faizini düşürme olasılığı yüzde 70 olarak fiyatlanmaktadır.

Petrol Fiyatlarındaki Endişeler Artarken Altın ve Bitcoin Dalgalanıyor

ABD’de açıklanan veriler ve endişeler, petrol fiyatlarına ve diğer varlık sınıflarına etki etmektedir. ABD’nin rekor seviyedeki petrol ihracatının OPEC+’nın planladığı üretim kesintilerini karşılayıp karşılayamayacağına dair şüpheler artarken, Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 1,3 düşüşle günü 77,2 dolardan tamamladı. Altının ons fiyatı da kar satışlarıyla birlikte düşüş göstererek günü 2 bin 19 dolardan tamamladı. Bununla birlikte, kripto para birimi Bitcoin ise spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunun onaylanacağı beklentileriyle Nisan 2022’den bu yana ilk kez 44 bin doların üzerine çıkmayı başardı.

Avrupa’da İyimserlik Devam Ediyor

Avrupa’da, İngiltere hariç, alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz indirimlerine yönelik beklentiler güçlenmeye devam ediyor. ECB’nin en şahin yetkililerinden biri olan Isabel Schnabel, enflasyonun yavaşladığını ve ekonomik büyüme beklentilerinin kötüleştiğini belirtti. Bu nedenle, ECB’nin Mart ayında faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Almanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelerin borsa endeksleri ise dün yükseliş kaydetti.

Asya Piyasaları Pozitif Seyir İzliyor

Asya piyasaları yeni günü pozitif bir seyirle açtı. Ancak, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Çin’in kredi notu görünümünü “negatif”e çevirmesi dikkat çekti. Moody’s, Çin ekonomisindeki büyümeye yönelik risklerin arttığını belirtti. Bununla birlikte, analistler, hükümetin ekonomiye daha fazla destek verebileceği beklentisiyle endişelerin hafif

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!