ABD Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze’deki Durumu Değerlendirdi

featured

Bölgesel Devletlerin Sorunu Sahiplenmesi Gerekiyor

ABD temasları kapsamında Gazze’deki son durumu değerlendiren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze meselesinin artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıp bölgesel bir boyut kazandığını belirtti. Fidan, sorunun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşması nedeniyle bölgesel devletlerin sorunu sahiplenmesi ve sorumluluklarını bilerek hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin Garantörlük Önerisi

Bakan Fidan, Gazze meselesinin izole bir şekilde ele alınamayacağını belirtti ve Türkiye’nin garantörlük önerisini açıkladı. Fidan, Gazze meselesinin iki devletli çözüm ekseninde ele alınması gerektiğini ve Türkiye’nin bu çerçevede garantörlük önerisini sunduğunu ifade etti. Ayrıca, Türkiye’nin bölgedeki sorunların çözümünde yapıcı bir katkı sağladığını ve bu konuda önemli bir duruş sergilediğini dile getirdi.

İki Devletli Çözümün Önemi

Fidan, İsrail’in Gazze’de yaptıklarını ve oradaki zulmü görerek, sorunun artık İsraillileri ve Filistinlileri aştığını belirtti. Bu nedenle, bölgesel devletlerin sorunu sahiplenmeleri ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeleri gerektiğini vurguladı. Fidan, Temas Grubu olarak mevcut problemlerin kalıcı çözümü noktasında iki devletli çözümü desteklediklerini ifade etti ve yapısal bir çözüme ihtiyaç olduğunu belirtti.

Biden Yönetimine Çağrı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu üyelerinin bugün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesi ve Gazze’de kalıcı ateşkes için Biden yönetimine çağrı yapması bekleniyor. Bu çerçevede, Dışişleri Bakanı Fidan’ın da karşı tarafın talebi üzerine Blinken ile ikili bir görüşme yapması planlanıyor.

Fidan’ın ABD temasları çerçevesinde düşünce kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya gelmesi ve Temas Grubu’nun Kanada’da da temaslarda bulunması bekleniyor.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!