AB Dönem Başkanı Nicole de Moor: Ukraynalılara Verilen Geçici Koruma Süresi Uzatıldı

featured

AB İçişleri Bakanları Toplantısı Sonrası Açıklamalar

AB Dönem Başkanı Belçika’nın Göç ve İlticadan Sorumlu Devlet Bakanı Nicole de Moor, AB İçişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. İçişleri bakanlarının, AB Komisyonunun savaştan kaçan Ukraynalılara sağlanan geçici korumanın süresinin 4 Mart 2025’ten 4 Mart 2026’ya kadar uzatılması yönündeki teklifini kabul ettiğini belirtti.

Ukrayna ile Dayanışma Mesajı

Moor, “Ukrayna’da bombalar düşmeye devam ettiği sürece oradaki durumun güvenli olmadığı açıktır. Ve üye ülkeler bu saldırıdan kaçan insanları korumak için ne gerekiyorsa yapacaktır.” ifadelerini kullandı. Alınan kararın, bakanların “Ukrayna ile dayanışmalarını sürdürdüklerini gösterdiğini” vurguladı.

AB Geçici Koruma Yönergesi

AB, savaşın başlamasının ardından Ukrayna-Rusya Savaşı’ndan kaçanların sayısının hızla artması üzerine 2001’de çıkarılan AB Geçici Koruma Yönergesi’ni Mart 2022’de ilk kez harekete geçirmişti. Bu kapsamda Ukraynalılar, AB ülkelerinde oturma izni alabiliyor, eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor, iş bulup çalışabiliyor. Ukraynalılara sosyal refah, barınma ve geçim yardımı gibi imkanlar da veriliyor. Halihazırda 4,2 milyon Ukraynalı, AB ülkelerinde geçici korumadan faydalanıyor.

Giriş Yap

Söz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!